38 yıldır yorgan dikerek evini geçindiriyor
Yaşayan Şehir Müzesi’nde ziyaretçilere zanaatını anlatan yorgancı Hatice Savak;
“Bu meslek annemden bana yadigar kaldı”
“Önceden yetiştiremezdik, şimdi her şey hazır, her şey marka olmuş

Yorgan ustası Hatice Savak, Bilecik Belediyesi tarafından kentte kazandırılan Yaşayan Şehir Müzesi Zanaatlar Bölümünde yer alan ‘Yorgancılık’ kısmında gelen ziyaretçilere mesleğinin püf noktalarını anlattı. Yorgancılık mesleğini 38 yıl önce annesinden öğrendiğini ve o günden bu yana evde yorgan yaptığını anlatan Hatice Savak, “Ben küçükken evde annem yorgan dikerdi. Sonra ben de kendisine yardım etmeye başladım ve bu mesleği öğrendim. Yorgan işini öğrenmeden önce dikiş, merdiven örtüleri, elbise dikiyordum. Sonra yorgan dikmeyi öğrendim ve geçimimi buradan sağlıyorum. Şuan bu iş bana zor gelmiyor, aksi halde çok seviyorum yorgan dikmeyi. Bu meslek bana annemden yadigar kadı. Önceden işler iyi idi, haftalık baya yorgan dikiyordum. Şimdi her şey hazır, her şey marka olmuş. Bununla birlikte bize ilgi azaldı” dedi.
“Bu meslek maliyet sebeplerinden dolayı artık yok oldu diyebiliriz”

Yaşayan Şehir Müzesi Görevlisi Yurdanur Kırlı ise; yapılan etkinlik hakkında bilgi vererek, “Hatice Savak teyzemiz, Ehli Sanat Etkinlikleri kapsamında Zanaatlar Odası Yorgancılık Bölümünde bu işin erbabı olarak müzeye gelen ziyaretçilere geçmişten günümüze yorgancılık mesleğini uygulamalı olarak anlatarak gösteriyor. Hatice teyzemiz bir hafta boyunca burada yorgancılık odasında alanımız dar olduğu için daha çok bebek yorganı dikerek müzeye gelen ziyaretçilerimize yorgancılığın süreçlerini ve çeşitli malzemelerini bunu dikerek gelen vatandaşlarımıza bunu anlatmaya çalışıyor. Tabii ki bu meslek maliyet sebeplerinden dolayı artık yok oldu diyebiliriz. Çünkü son kişilerden biridir Hatice teyzemiz” dedi.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Dilerseniz bu HTML etiket ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Formu TemizleGönder