Bilecik Belediyesi tarafından kentte kazandırılan Yaşayan Şehir Müzesi Zenaatlar Bölümünde bulunan Çömlekçilik Odası’nda yarın asrı aşan meslek ustası Salim Yaşar tarafından 3 gün boyunca müzeye gelen ziyaretçilere çömlek yapımı hakkında hem anlatımlı hem de tatbikatlı bir şekilde bilgilendirme yapılacak.

“76 yaşındayım ve 64 yıldan beri bu işi yapıyorum”

Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi Ehli Sanat Etkinlikleri kapsamında bugünkü, yarınki ve öbür gün ziyaretçilere çömlek gösterisi olduğunu anlatan Salim Yaşar, “Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık Köyünde 13 yaşından bugüne çömlekçilikle uğraşıyorum. Çömlekçiliği çok seviyorum. Yurt dışına gittim, 15 yıl Almanya’da kaldım. 5 yıl Vietnam’da kaldım. Oradan döndüm geldim yıl olan 1992 yılından sonra 8 yıl oradan öğrendiklerimi burada kendi köyümde, ülkemde uygulamaya başladım. O günden bugüne ne de çömlekçilikle uğraşıyorum. Çömlekçiliği seviyorum. Yaşım 1942 doğumluyum. Dün 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde doğum günümdü ve 76 yaşına bastım. 64 yıldan beri bu işi yapıyorum çömlekçilikle uğraşıyorum. Köyümde bu işi yapan yaklaşık 30 tane atölye var. Çocuklarımız var bu işi seven, yapan, bilen, öğrenmek isteyen gençlerimiz var” dedi.

“Kırtasiyelerden oyun hamuru almayın”

Çocukları da uyarmayı ihmal etmeyen Salim Yaşar, “Satın alma oyun hamuru veya çamuru ile oynamayın. Kırtasiyelerde satılan o malzemeleri annenize aldırmayın. Oynamak isterseniz gelin ben size vereyim” dedi.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Dilerseniz bu HTML etiket ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Formu TemizleGönder