Bilecik Belediye Başkanlığı tarafından; Kültür Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi katkılarıyla hazırlanan Yaşayan Şehir Müzesi, günümüz ve gelecek nesiilerimize tarihimizi daha iyi anlatmak, kent belleği oluşturmak, kültür ve turizmin yaygınlaşmasını sağlamak amacı ile şehrimize kazandırılmıştır. Kültürel ve manevi  değerlerimizi detaylı bir şekilde bizlere aktaran Yaşayan Şehir Müzesi balmumu heykelleri, bilgilendirme kioskları, sergi ve eğitim salonları ile ziyaretçilerine hizmet vermektedir.
100 yıl gibi bir süre içinde yakın tarihimizi tüm yönleriyle bugüne ulaştırmakla birlikte, ecdadımızın bizlere bıraktığı kültürel ve manevi değerlerimizin de tekrar gün yüzüne çıkarılmasına aracılık eden Yaşayan Şehir Müzesi; ‘’Geçmişiyle Övünen Geleceğe Emin Adımlarla Yürüyen Marka Şehir Bilecik’’ hedefinin gerçekleştirilmesinde önemli rol oynamaktadır.
Yaşayan Şehir Müzesi Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’ nın katılımı ile 27 mart 2017 tarihinde iki katlı olarak hizmete açılmıştır.