Müzemizi Ziyaret Eden Değerli Kardeşlerim,

Bilecik Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan Yaşayan Şehir Müzesi, günümüz ve gelecek nesillere tarihimizi , kültürümüzü ve çeşitli özelliklerimizi daha iyi anlatmak ve kent belleği oluşturmak amacı ile şehrimize kazandırılmıştır.

Bütün çabamız 6 asır boyunca Tüm cihana hak, adalet ve hoşgörüyü götüren şanlı Türk-İslam medeniyetinin tohumlarının toprağa atıldığı yer olan Bilecik’i bu tarihi geçmişine layık olarak günümüze uygun modern ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli bir kenti yapmaktır.

Yaşayan Şehir Müzesi’nin; ‘’Geçmişiyle Övünen Geleceğe Emin Adımlarla Yürüyen Marka Şehir Bilecik’’ hedefinin gerçekleştirilmesinde önemli rol oynayacağına inanıyorum. Bu amaçla tarihsel mirasımıza sahip çıkmayı, sosyo-kültürel anlamda ilk günkü hedeflerimizden birisi olan daha yaşanabilir bir Bilecik için çaba gösteriyoruz. Dönemlerine göre ilimizin geçmiş kültüründen örnekleri müze ve bahçesinde yaşatıyoruz.

Bu şehrin nereden nereye geldiğini, tarihsel çağlar içerisinde geçirdiği süreçleri ve b u olayların şehirde meydana getirdiği farklı kültürleri anlatmaya çalıştık. Büyük bir özveri ve titizlikle hazırladığımız Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesini kronolojik olarak interaktif ortamda sıkılmadan eğlenerek, yaşayarak gezebilirsiniz. Müzemizin kültür ve turizmin yaygınlaşması adına faydalı hizmetler vereceğine inanıyorum.

Geçmiş ile gelecek arasında bir köprü vazifesi kuran müzemizin hazırlanmasında katkısı olan Kültür Turizm Bakanlığı’na, Kalkınma Bakanlı’na Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’ na (BEBKA), Kurumlarımızın tüm yetkililerine, bilgi ve belgeleri bağışlayan çok değerli hemşehrilerime canı gönülden teşekkür ediyorum. Hep Birlikte Daha İyiye Daha Güzele ulaşmak temennisi ile…

SELİM YAĞCI
BİLECİK BELEDİYE BAŞKANI

baskandanmesaj